+48 510 911 523

Mata Tatami a użytkowanie.

Czym jest mata tatami?

 

Tatami stanowi tradycyjne pokrycie podłóg w kulturze japońskiej. Kilka mat ułożonych obok siebie, wypełnia całą powierzchnię podłogi, zwłaszcza w pomieszczeniach w których odbywa się ceremonia picia herbaty. W nocy zaś służą jako podłoże pod futony - tradycyjne materace do spania. Maty miały standardowe wymiary, będące wielokrotnościami 90 cm, dlatego też do nich dopasowywano wymiary pomieszczeń. 

Współcześnie tatami można stosować jako podstawę pod materac, pokrycie podłogi w mieszkaniu, czy też jako rodzaj parawanu czy przepierzenia pomieszczenia.

 

Mata tatami wykonana jest ze słomy ryżowej - naturalnie długie źdźbła trawy ryżowej poddawane są suszeniu w wysokiej temperaturze, a następnie prasowane pod dużym ciśnieniem. Tak wykonana sprasowana płyta stanowi rdzeń maty. Charakterystyczny wierzch tworzy podwójna warstwa plecionej słomy trawy igusa, natomiast brzegi obszyte są pasem barwnej tkaniny. W całym procesie nie używa się chemikaliów. Nowa mata ma zapach świeżego siana, który z czasem się ulatnia. Wskutek działania promieni słonecznych zmienia się również kolor tatami z jasnozielonego na jasnożółty - słomkowy. 

Tatami jest produktem naturalnym, chociaż coraz częściej można spotkać wersje wykonane z tworzyw sztucznych, które powszechnie wykorzystuje się jako materace podczas treningów sztuk walki.

 

O czym warto pamiętać korzystając z tatami?

 

Na tradycyjne tatami nie można wchodzić w obuwiu - jest to zarówno sprzeczne z tradycją, jak też niekorzystnie wpływa na formę maty, ale dzięki temu świetnie nadają się do pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku, ćwiczeń czy medytacji. Na matach nie należy ustawiać żadnych mebli. Jeśli stosujemy kilka mat, warto raz na jakiś czas zmieniać ich układ. 

Tatami najlepiej czuje się w dobrze wentylowanych, zacienionych pomieszczeniach. Nie należy dopuścić do zbytniego przesuszenia się maty, ani narażać jej na działanie wysokich temperatur - niewskazane jest układanie mat na powierzchniach z ogrzewaniem podłogowym czy przy innych źródłach ciepła oraz bezpośrednio na słońcu. Tatami łatwo można czyścić odkurzaczem - koniecznie zgodnie z ułożeniem włókien. Warto też raz na jakiś czas przecierać je lekko wilgotną szmatką - dobrze wpływa to na zapach, kolor i wytrzymałość tatami. W przypadku zabrudzenia do czyszczenia należy użyć czystej wody i miękkiego ręcznika oraz pozostawić do wyschnięcia.

kontakt

Pascall Sp. z o.o.
Średzka 8, 63-005 Kleszczewo


Obsługa Klienta dostępna:
pon.-pt. 7:00-15:00
+48 510 911 523
sklep@meble48.pl